Na osnovu Zakona o bibliotečkoj djelatnosti jedan od osnovnih zadataka i obaveza opštinskih narodnih biblioteka je formiranje zavičajnog fonda. Biblioteka grada Budve je formirala zavičajnu zbirku 1990. godine. Od tada počinje organizovano da radi na sakupljanju bibliotečkog materijala koji je u vezi sa zavičajnim fondom.
Prvo su izdvojene publikacije koje je Biblioteka imala u svom posjedu, zatim se krenulo u akciju prikupljanja materijala iz privatnih biblioteka, iz javnih ustanova i preduzeća, izdavačkih kuća, javnih i nacionalnih biblioteka, arhiva, izradom fotokopija, kao i evidencijom potreba zavičajne zbirke. Najznačajniju pomoć Biblioteka je dobila od Istorijskog arhiva iz Budve, na čelu sa dr Miroslavom Luketićem.
Shvatajući težinu i ozbiljnost posla koji je otpočela, Biblioteka je tražila pomoć institucija, stvaralaca sa područja budvanske opštine, kulturnih i javnih pregalaca, autora mnogobrojnih publikovanih i nepublikovanih radova koji su se bavili ili se bave istraživanjem kulturne prošlosti i sadašnjosti područja opštine Budva.
Zavičajna zbirka je poseban fond Biblioteke grada Budve. Zbirku sačinjava bibliotečki materijal koji se svojom sadržinom odnosi na teritoriju opštine Budva, kao geografskog, etničkog, istorijskog, kulturnog i ekonomsko-političkog područja.
Zbirci pripadaju djela svih autora koji su rodom iz budvanske opštine, kao i bibliotečki materijal autora rođenih na teritoriji opštine Budva, čak i u slučaju da je ovaj nastao van granica opštine Budva i van državnih granica Crne Gore. Bibliotečki materijal autora koji nisu rođeni u Budvi, ali dugi niz godina žive i rade na području opštine Budva i svojim stvaralaštvom utiču na razvoj i afirmaciju lokalne zajednice ulazi u sastav zavičajne zbirke. Takođe, u zbirku ulazi sva građa koja je objavljena (štampana) na teritoriji opštine Budva, bez obzira na njenu sadržinu i mjesto rođenja njenog stvaraoca, kao i propagandni materijal i zbornici radova sa naučnih skupova koji su održani na području opštine Budva, iako njihovi autori i teme koje obrađuju nisu u vezi sa područjem opštine Budva.
Pod bibliotečkim materijalom zbirke podrazumijevaju se: monografske publikacije štampane i na drugi način umnožene, periodične publikacije, stare i rijetke knjige - rukopisna građa, zatim kartografske publikacije, grafičke mape i gravire, muzikalije, neknjižni materijal (kasete, gramofonske ploče, filmovi, fotografije, razglednice, video kasete, CD-ovi i savremeni multimedijalni materijal), te službeni dokumentaciono-informativni materijal ustanova, organizacija, društava i udruženja sa područja zavičaja.
Sve navedeno ulazi u fond zbirke bez vremenskog i jezičkog ograničenja. U Uneskovom softverskom paketu CDS/ISIS, aplikacija BIBLIO, cjelokupno su obrađene monografske publikacije zavičajne zbirke. U izradi je bibliografija „Primorskih novina".